Organizační
platforma libertinských komunistů
Skupina
Dělo
Truda
Historické pozadí
Nestor Machno a Petr Aršinov spolu s dalšími ruskými a ukrajinskými anarchisty v pařížském exilu v roce 1925 vydali vynikající dvouměsíčník Dělo truda. Byla to anarchokomunistická teoretická revue vysoké kvality. Nápad takovouto revue vydávat dostali o mnoho let dříve, když byli oba uvězněni ve věznici Butirky v Moskvě. Nyní se měla uskutečnit. Během tří let napsal Machno článek téměř do každého jejího čísla. V roce 1926 se k této skupině připojila Ida Mettová (autorka díla "Kronštadtská komuna", které odhalilo bolševismus), která nedlouho před tím uprchnula z Ruska. V tomto roce byla také vydána "Organizační platforma".
Vydání Platformy se setkalo se zuřivostí a urážkami od mnoha lidí v mezinárodním anarchistickém hnutí. První ji napadnul ruský anarchista Volin - nyní rovněž ve Francii - který byl spolu se Sebastianem Faurem zakladatel "syntézy" snažící se ospravedlňovat směsku anarchokomunismu, anarchosyndikalismu a individualistického anarchismu. Společně s Molly Steimerovou, Flešinem a dalšími napsal odpověď, která říkala, že "tvrdit, že anarchismus je pouze třídní teorií, znamená omezit jej na jediný názor".
Skupina Dělo truda se nenechala odradit a 5. února 1927 vydala pozvánku na "mezinárodní konferenci", před kterou se měla dvanáctého téhož měsíce konat přípravná schůze.
Na této schůzi byl kromě skupiny Dělo Truda přítomen delegát Francouzské anarchistické mládeže Odeon, sám za sebe Bulhar Pavel, delegát jedné polské anarchistické skupiny Ranko a sám za sebe další Polák, několik španělských militantů, mezi nimi Orobon Fernandez, Carbo a Gibanel, Ital Ugo Fedeli, Číňan Čen a Francouz Dauphin-Meunier, všichni sami za sebe. Tato první schůze se konala v malé zadní místnosti jedné pařížské kavárny.
Byla vytvořena prozatímní komise, složená z Machna, Čena a Ranka. 22. února byl všem anarchistickým skupinám rozeslán oběžník. Byla svolána mezinárodní konference a uskutečnila se 20. dubna 1927 v Hay-les-Roses poblíž Paříže, v kině Les Roses.
Spolu s těmi, kdo se účastnili už první schůze, tam byl i jeden italský delegát, který podporoval Platformu, Bifolchi a další italská delegace z časopisu Pensiero e Volonta: Luigi Fabbri, Camillo Berneri a Ugo Fideli. Francouzi měli dvě delegace, jednu Odeonovu, nakloněnou Platformě, a druhou se Severinem Ferandelem.
Bylo navrženo:
1. Uznat třídní boj jako nejdůležitější aspekt anarchistické
myšlenky.
2. Uznat anarchokomunismus jako základ hnutí.
3. Uznat syndikalismus jako zásadní metodu boje.
4. Uznat potřebu "Všeobecného svazu anarchistů" založeného
na ideologické a taktické jednotě a na kolektivní zodpovědnosti.
5. Uznat potřebu pozitivního programu pro uskutečnění sociální
revoluce.
Po dlouhé diskusi byly předloženy nějaké úpravy původního návrhu. K ničemu se ale nedošlo, protože policie schůzi rozbila a zatkla všechny přítomné. Machno riskoval deportaci a jen kampaň vedená francouzskými anarchisty jí zabránila. Návrh na vytvoření "Mezinárodní federace revolučních anarchokomunistů" byl ale zmařen a někteří z těch, kdo se účastnili konference, jej odmítli dál podporovat.
Následovaly další útoky na Platformu od Fabbriho, Berneriho, anarchistického historika Maxe Nettlaua a slavného italského anarchisty Malatesty. Skupina Dělo truda reagovala "Odpovědí těm, kdo zamlžují anarchismus" a pak v roce 1929 dalším prohlášením k Platformě od Aršinova. Aršinov byl reakcí na Platformu rozhořčen a v roce 1933 se vrátil do SSSR. Byl obviněn z "pokusu o obnovu anarchismu v Rusku" a v roce 1937 během Stalinových čistek popraven.
Platforma se nedokázala ustavit na mezinárodní úrovni, ale měla dopad na několik hnutí. Ve Francii byla situace taková, že došlo k sérii rozkolů a spojení a "platformisté" někdy kontrolovali hlavní anarchistické organizace, jindy byli donuceni odejít a založit vlastní uskupení. V Itálii stoupenci Platformy založili malou organizaci Unione Anarco Comunista Italiana, která brzy zkolabovala. V Bulharsku zapříčinila diskuse o organizaci znovuustavení Anarchokomunistické federace Bulharska (FACB) na "konkrétní platformě" "stálé a strukturované, specificky anarchistické organizace", "vybudované na zásadách a taktice libertinského komunismu". Zastánci tvrdé platformistické linie ale odmítli novou organizaci uznat a odsoudili ji ve svém týdeníku Probuždaně před tím, než se krátce na to zhroutila.
Podobně v Polsku Polská anarchistická federace (PAF) uznala přemožení kapitalismu a státu prostřednictvím třídního boje a sociální revoluce i vytvoření nové společnosti vybudované na dělnických a rolnických radách, uznala i potřebu specifické organizace postavené na teoretické jednotě, ale Platformu odmítla s tím, že obsahuje autoritativní tendence.
Ve Španělsku, jak říká Juan Gomez Casas ve své Anarchistické organizaci - dějinách FAI, "se španělský anarchismus zabýval tím, jak udržet a zvýšit vliv, který měl od chvíle, kdy se internacionála poprvé dostala do Španělska." Španělští anarchisté se v té době nemuseli starat o to, jak prolomit izolaci a o soupeření s bolševiky. Ve Španělsku byl vliv bolševiků pořád malý. Platforma španělské hnutí ztěží ovlivnila. Když byla v roce 1927 založena anarchistická organizace Federacion Anarquista Iberica, tak se o Platformě diskutovat nemohlo, i když byla na pořadu jednání, protože ještě nebyla přeložena. Jak Casasovi později napsal J. Manuel Molinas, v té době tajemník Španělskojazyčných anarchistických skupin ve Francii, "Platforma Aršinova a dalších ruských anarchistů měla na hnutí v exilu nebo v naší zemi velmi malý vliv ... Platforma byla pokusem obnovit ve světle ruské revoluce mezinárodní anarchistické hnutí a dát mu lepší vlastnosti a schopnosti... Dnes, po naší vlastní zkušenosti, se mi zdá, že jejich snaha nedošla plného ocenění".
Světová válka vývoj anarchistických organizací přerušila, ale spor ohledně Platformy se znovu objevil se založením Federation Comuniste Libertaire ve Francii a Gruppi Anarchici di Azione Proletaria v Itálii na počátku 50. let. Obě se odvolávaly na Platformu (existovala i malá Federacion Communista Libertaria španělských exulantů). Na přelomu 60. a 70. let je bude následovat založení takových skupin jako Organisation of Revolutionary Anarchists v Británii a Organisation Revolutionnaire Anarchiste ve Francii.
Platforma dál zůstává hodnotným historickým odkazem pro anarchisty věřící v třídní boj, kteří usilují o větší efektivitu a hledají cestu z politické izolace, stagnace a zmatku, kteří hledají odpovědi na problémy, s nimiž se střetávají.
Nick Heath, 1989
(přeložil Vadim Barák)
Předmluva
V
roce 1926 vydala skupina ruských anarchistů ve francouzském exilu -
skupina Dělo truda (Věc práce) - tuto brožurku. Nevzešla z nějakých
akademických studií, ale z jejich zkušeností z ruské revoluce v roce 1917.
Účastnili se porážky staré vládnoucí elity, byli součástí
kvetoucí dělnické a rolnické samosprávy, sdíleli rozšířený
optimismus o novém světě socialismu a svobody... a viděli jeho
krvavé nahrazení státním kapitalismem a diktaturou bolševické strany.
Ruské
anarchistické hnutí hrálo v revoluci úlohu, která zdaleka nebyla
zanedbatelná. V té době bylo v Rusku asi 10 tisíc aktivních anarchistů,
když nepočítáme hnutí na Ukrajině vedené Nestorem Machnem. V bolševiky
vedeném Revolučním vojenském výboru, který v říjnu zosnoval uchvácení
moci, byli přinejmenším čtyři anarchisté. Důležitější
ale je, že se anarchisté účastnili závodních výborů, které
vznikly po únorové revoluci. Ty vycházely z pracovišť, byly voleny
masovými shromážděními pracujících a byla jim dána úloha dozoru nad
chodem továren a koordinace s dalšími pracovišti ve stejném průmyslovém
odvětví nebo regionu.
Anarchisté
měli vliv hlavně mezi horníky, dokaři, pošťáky, pekaři
a hráli důležitou roli ve Všeruském sjezdu závodních výborů,
který se sešel v předvečer revoluce v Petrohradu. Byly to tyto výbory,
na co se anarchisté dívali jako na základ nové samosprávy, která bude po
revoluci zavedena.
Revoluční
duch a jednota října 1917 ale netrvaly dlouho. Bolševici se třásli
na to, aby potlačili všechny síly na levici, v nichž viděli překážky
blokující jejich cestu ke vládě jedné strany. Anarchisté a ještě
další na levici věřili, že pracující jsou sami schopni uskutečňovat
moc prostřednictvím svých výborů a sovětů (rady volených
delegátů). Bolševici si to ale nemysleli. Navrhli, že pracující ještě
nejsou s to převzít kontrolu nad svými osudy a proto bolševici jakožto
"prozatímní opatření" po dobu "přechodného období"
převezmou moc sami. Tento nedostatek důvěry ve schopnosti obyčejných
lidí a autoritativní uchvácení moci povede ke zradě zájmů pracujících
a všech jejich nadějí a snů.
V
dubnu 1918 byla napadena anarchistická centra v Moskvě, 600 anarchistů
bylo uvězněno a desítky zabity. Omluvou bylo, že anarchisté jsou
"nekontrolovatelní", což jednoduše znamenalo, že se odmítali podřizovat
bolševickým vůdcům. Skutečným důvodem bylo zformování
Černých gard, které byly vytvořeny, aby bojovaly proti brutálním
provokacím a hrubému zacházení ze strany Čeky (předchůdkyně
KGB).
Anarchisté
se museli rozhodnout, kde je jejich místo. Jedna část pracovala s bolševiky
a pak se k nim připojila kvůli efektivitě a jednotě v boji
proti reakci. Druhá část tvrdě bránila výdobytky revoluce proti
reakci i proti byrokratické vládě bolševiků, která se, jak správně
předpovídali, stane novou vládnoucí elitou. Machnovské hnutí na
Ukrajině a Kronštadtské povstání byly posledními důležitými
bitvami. Do roku 1921 byla antiautoritářská revoluce mrtvá. Tato porážka
měla hluboké a trvalé dopady na mezinárodní hnutí pracujících.
Autoři
této brožurky doufali, že k takové katastrofě už znovu nedojde. Aby k
tomu přispěli, napsali to, co vejde ve známost jako Platforma. Ta
hledá poučení v ruském anarchistickém hnutí, v tom, proč si nedokázalo
v dělnickém hnutí vybudovat pozici dostatečně silnou i efektivní,
aby se mohlo postavit snaze bolševiků a dalších politických skupin
nahradit vládu pracujících vlastní vládou. Vytváří hrubý návrh,
jak by se měli anarchisté organizovat, zkrátka, jak můžeme dosáhnout
efektivity.
Vyslovila
zásadní pravdy jako například, že je směšné mít organizaci,
která obsahuje skupiny stojící za vzájemně protichůdnými
definicemi anarchismu. Zdůraznila, že se musíme shodnout na formálních
strukturách pokrývajících psanou propagandu, roli úředníků, potřebu
členských příspěvků atd. - takové struktury, které umožňují
fungování velké a efektivní demokratické organizace.
Když
byla Platforma poprvé vydána, napadly ji některé z nejznámějších
anarchistických osobností té doby, jako byl Errico Malatesta a Alexandr
Berkman. Obvinili ji, že je "jen krok od bolševismu" a že je
pokusem "bolševizovat anarchismus". Tato reakce byla přehnaná a
mohla částečně vzniknout z návrhu Platformy na vytvoření
Všeobecného svazu anarchistů. Autoři totiž dost jasně nevysvětlili,
jaký má být vztah mezi touto organizací a dalšími skupinami anarchistů
mimo ni. Není třeba zdůrazňovat, že spolupráce různých
anarchistických organizací okolo problémů, kde sdílí společné cíle
i strategii, by měla být bez problémů.
Není
ani, jak říkali ti, kdo ji zlehčovali i někteří její pozdější
stoupenci, programem pro "přechod od anarchismu k libertinskému
komunismu". Tyto dva pojmy jsou zcela totožné. Byla napsána, aby jako příčiny
neúspěchu ruských anarchistů identifikovala teoretický zmatek,
nedostatek celonárodní koordinace, neorganizovanost a politickou nejistotu.
Jedním slovem jako neefektivitu. Byla napsána, aby otevřela diskusi uvnitř
anarchistického hnutí. Nesměřuje k žádnému kompromisu s
autoritativní politikou, ale k životní nutnosti vytvořit organizaci,
která spojí efektivní revolučně socialistickou aktivitu se základními
anarchistickými principy.
Není
dokonalým programem dnes a nebyla jím ani v roce 1926. Má své slabiny. Některé
ze svých myšlenek nevysvětluje dost do hloubky, dá se tvrdit, že o některých
důležitých věcech vůbec nemluví. Nezapomínejme ale, že je to
malá brožurka a ne 26-svazková encyklopedie. Autoři ve své vlastní předmluvě
dost jasně říkají, že to není žádná "bible". Není to
hotová analýza nebo program, který by platil na věky. Je to příspěvek
k nutné diskusi - dobrý začáteční bod.
A
pokud někdo pochybuje o její platnosti pro dnešek, pak musíme říct,
že základní myšlenky Platformy jsou stále daleko před myšlenkami,
které dnes v mezinárodním anarchistickém hnutí převládají. Anarchisté
se snaží změnit svět k lepšímu a tato brožurka nám ukazuje některé
nástroje, které k tomuto úkolu potřebujeme.
Alan
MacSimóin,
1989
(Workers
Solidarity Movement)
Organizační platforma libertinských komunistů
Úvod
Je
velice významné, že navzdory síle a nesporně kladnému charakteru
libertinských myšlenek i navzdory přímočarosti a celistvosti
anarchistických postojů tváří v tvář sociální revoluci a
konečně i navzdory hrdinství a nespočetným obětem, které
anarchisté v boji za libertinský komunismus přinesli, anarchistické hnutí
přesto všechno zůstává slabé a velmi často bylo v dějinách
bojů dělnické třídy pouhou malou událostí, epizodou - a ne důležitým
faktorem.
Tento
rozpor mezi kladnou a s ničím nesrovnatelnou podstatou libertinských myšlenek
a bídným stavem, ve kterém anarchistické hnutí vegetuje, má vysvětlení
v několika příčinách, z nichž tou nejdůležitější
a nejzásadnější je neexistence organizačních principů a
praktik v anarchistickém hnutí.
Ve
všech zemích je anarchistické hnutí představováno několika místními
organizacemi, které hájí protikladné teorie a praktiky, nemají žádné
perspektivy pro budoucnost, ani perspektivy scénáře bojovné práce a
tradičně mizejí, aniž by za sebou zanechaly sebemenší stopu.
Celkově
vzato se dá takový stav revolučního anarchismu popsat jedině jako
"chronická všeobecná neorganizovanost".
Jako
žlutá zimnice se tato nemoc neorganizovanosti dostala do organismu
anarchistického hnutí a třese s ním po desítky let.
Je
ale nepochybné, že tato neorganizovanost vychází z některých chyb v
teorii: především z falešného výkladu principu individuality v
anarchismu. Tato teorie je příliš často zaměňována s
absencí veškeré zodpovědnosti. Milovníci prosazování svého "já"
jen kvůli osobnímu potěšení tvrdošíjně lnou k chaotickému
stavu anarchistického hnutí a při jeho obhajobě se dovolávají neměnných
zásad anarchismu a jeho učitelů.
Neměnné
zásady a učitelé ale ukazují pravý opak.
Rozptýlenost
a roztroušenost jsou zhoubné, pevný svazek je znamením života a rozvoje.
Tato zákonitost společenského boje platí stejně pro třídy i
pro organizace.
Anarchismus
není krásnou utopií ani abstraktní filozofickou myšlenkou, je společenským
hnutím pracujících mas. Z tohoto důvodu musí shromáždit své síly v
jedné organizaci, která bude neustále agitovat tak, jak to bude vyžadovat
realita a strategie třídního boje.
"Jsme
přesvědčeni," řekl Kropotkin, "že zformování
anarchistické organizace v Rusku zdaleka není na újmu společnému revolučnímu
úkolu, naopak je na nejvyšší míru potřebné a užitečné."
(předmluva k Bakuninově Pařížské komuně, vydání z roku
1892)
Ani
Bakunin se nikdy nestavěl proti představě všeobecné
anarchistické organizace. Jeho touhy týkající se organizací i jeho činnost
v prvním Mezinárodním sdružení pracujících lidí nám naopak dává
naprosté právo považovat jej za přívržence právě takové
organizace.
Obecně
řečeno, prakticky všichni aktivní anarchističtí militanti
bojovali proti veškeré rozptýlené aktivitě a toužili po anarchistickém
hnutí spojeném jednotou cílů a prostředků.
Nejhlouběji
a nejnaléhavěji byla potřeba všeobecné organizace pociťována
během ruské revoluce roku 1917. Během této revoluce libertinské
hnutí předvedlo největší míru sektářství a zmatku. Absence
všeobecné organizace přivedla mnohé aktivní anarchistické militanty do
řad bolševiků. Tato absence je i příčinou toho, že mnozí
dnešní militanti zůstávají pasivní. Brání plnému využití jejich síly,
která je často dosti značná. Nesmírně potřebujeme
organizaci, která poté, co shromáždí většinu účastníků
anarchistického hnutí, založí v anarchismu obecnou a taktickou politickou
linii, která bude celému hnutí sloužit jako vodítko.
Je
na čase, aby anarchismus opustil bažinu neorganizovanosti, aby ukončil
nekonečné váhání ohledně nejdůležitějších taktických
a teoretických otázek, aby se rezolutně pohnul vstříc jasně
vytčenému cíli a aby používal organizovanou kolektivní praxi.
Nestačí
ale potvrdit životně nutnou potřebu takovéto organizace, je rovněž
nutné potvrdit metodu jejího vytvoření.
Jako
teoreticky i prakticky nejapnou odmítáme myšlenku vytvoření organizace
podle receptu "syntézy", čili znovusjednocení představitelů
různých proudů anarchismu. Taková organizace, která by do sebe včlenila
různorodé teoretické i praktické prvky, by byla jen mechanickým shromážděním
jedinců, z nichž by měl každý jinou koncepci všech otázek
anarchistického hnutí, shromážděním, které by se při střetu
s realitou nevyhnutelně rozložilo.
Anarchosyndikalistická
metoda problém anarchistické organizace neřeší, neboť tento problém
není její prioritou. Zabývá se výhradně pronikáním do průmyslového
proletariátu a získáváním síly v něm.
Avšak
ani na tomto poli toho nelze moc dosáhnout, ani získat oporu, pokud neexistuje
všeobecná anarchistická organizace.
Jedinou
metodou, která vede k řešení problému všeobecné organizace, je podle
nás shromáždit aktivní anarchistické militanty do základny s jasnými
postoji: teoretickými, taktickými i organizačními, tj. do více či
méně dokonalé základny se stejnorodým programem.
Vypracování
takového programu je jedním ze zásadních úkolů, které na anarchisty
uvalil sociální boj nedávných let. A právě tomuto úkolu věnuje
tato skupina ruských anarchistů v exilu důležitou část svého
úsilí.
Níže
publikovaná Organizační platforma představuje náčrt, kostru
takového programu. Musí sloužit jako první krok ke shromáždění
libertinských sil do jediného, aktivního revolučního kolektivu schopného
bojovat - do Všeobecného svazu anarchistů.
Nepochybujeme
o tom, že v této platformě jsou mezery. Má mezery, tak jako je mají všechny
nové, praktické kroky jakéhokoli významu. Je možné, že jisté důležité
postoje byly vynechány, nebo že jiným se nedostává dostatečné
pozornosti, či že jiné jsou příliš detailní, nebo se opakují. To
vše je možné, ale ne životně důležité. Důležité je položit
základy všeobecné organizace a právě tohoto cíle tato platforma v nutné
míře dosahuje.
Je
na celém kolektivu, na Všeobecném svazu anarchistů, aby ji rozšířil,
aby jí dal později hloubku, aby z ní udělal konečnou platformu
pro celé anarchistické hnutí.
V
jiném směru ale pochybujeme. Je nám jasné, že několik představitelů
samozvaného individualismu a chaotického anarchismu nás s pěnou u úst
napadne a obviní z porušování anarchistických zásad. My ale víme, že
individualistické a chaotické živly rozumí pod "anarchistickými zásadami"
politickou lhostejnost, nedbalost a absenci veškeré zodpovědnosti, které
v našem hnutí zapříčinily téměř nenapravitelné rozkoly
a proti kterým bojujeme s veškerou svojí energií a vášní. Proto můžeme
útoky z tohoto tábora klidně ignorovat.
Svoji
naději vkládáme do jiných militantů - do těch, kteří
potom, co si prožili a vytrpěli tragédii anarchistického hnutí, zůstávají
věrni anarchismu a zoufale hledají řešení.
Dále
vkládáme velké naděje do mladých anarchistů, kteří, zrozeni
dechem ruské revoluce a od začátku postaveni před konstruktivní
problémy, budou určitě požadovat uskutečnění pozitivních
a organizačních zásad v anarchismu.
Zveme
všechny ruské anarchistické organizace rozptýlené v různých zemích
světa a také izolované militanty, aby se spojili na základě společné
organizační platformy.
Nechť
tato platforma slouží jako revoluční páteř, jako shromaždiště
všech militantů ruského anarchistického hnutí! Nechť zformuje základy
Všeobecného svazu anarchistů!
Ať
žije sociální revoluce pracujících světa!
Skupina
DĚLO TRUDA,
Paříž,
20. 6. 1926
Obecná
část
1.
Třídní boj, jeho úloha a význam
Není
žádné jednotné lidstvo.
Je
lidstvo tříd.
Otroci
a páni.
Buržoazní
kapitalistická společnost našich dnů, stejně jako všechny ty předešlé,
nepředstavuje "jednolité lidstvo". Je rozdělena na dva
naprosto rozdílné tábory, odlišující se svým postavením a svými
funkcemi: proletariát (v širším slova smyslu) a buržoazii.
Údělem
proletariátu je a po staletí bylo, nést břemeno fyzické, bolestivé práce,
z níž vzchází ovoce, které však není určeno pro něj, ale pro
jiné - pro privilegovanou třídu, která vlastní majetek, autoritu a
produkty kultury (vědu, vzdělání, umění) - pro buržoazii.
Sociální zotročení a vykořisťování pracujících mas tvoří
základnu, na níž stojí moderní společnost a bez níž by tato společnost
nemohla existovat.
To
dává vzniknout třídnímu boji, který jednou nabírá otevřenou, násilnou
povahu a jindy zase zdání pomalého a nepostřehnutelného pokroku, který
odráží potřeby, nezbytnosti a koncept spravedlnosti pro pracující.
Ve
společenské doméně celé dějiny lidstva představují nepřetržitý
řetěz bojů vedených pracujícími masami za jejich práva,
svobodu a lepší život. V dějinách lidské společnosti byl tento třídní
boj vždy hlavním faktorem, který určoval podobu a strukturu těchto
společností.
Sociální
a politický režim všech států je především produktem třídního
boje. Základní struktura každé společnosti nám ukazuje stupeň, do
kterého třídní boj došel a na kterém se nalézá. I ta nejmenší změna
v poměrném rozložení sil třídního boje, ke které dojde během
bitvy mezi třídami, vytváří neustálé změny v
budově společnosti a její struktuře.
Takový
je obecný, univerzální rozsah a význam třídního boje v životě třídních
společností.
2.
Nutnost násilné sociální revoluce
Princip
zotročení a vykořisťování mas prostřednictvím násilí
je základem moderní společnosti. Všechny projevy její existence -
hospodářství, politika, společenské vztahy - spočívají na třídním
násilí, jehož služebnými orgány jsou: vláda, policie, armáda, soudnictví.
Všechno v této společnosti - každý jednotlivý podnik stejně jako
celý státní systém - není nic jiného než ochranný val kapitalismu, z nějž
neustále sledují pracující, v němž mají vždy připraveny síly
určené k potlačení všech hnutí pracujících, která ohrožují základy
či jen klid této společnosti.
Tento
společenský systém zároveň pracující masy záměrně udržuje
ve stavu nevědomosti a duševní stagnace, silou brání růstu jejich
morální a intelektuální úrovně, aby z nich mohl snadněji týt.
Pokrok
moderní společnosti - technická evoluce kapitálu a zdokonalování jeho
politického systému - upevňuje moc vládnoucích tříd a činí
boj proti nim obtížnějším, a tak odkládá rozhodující chvíli
osvobození práce.
Analýza
moderní společnosti nás vede k závěru, že jediným způsobem,
jak transformovat kapitalistickou společnost na společnost svobodných
pracujících, je způsob násilné sociální revoluce.
3.
Anarchismus a libertinský komunismus
Třídní
boj vytvořený zotročením pracujících a jejich touha po svobodě
daly uprostřed útisku vzniknout myšlence anarchismu: myšlence naprostého
popření společenského systému založeného na principech tříd
a státu a jeho nahrazení svobodnou bezstátní společností dělnické
samosprávy.
Anarchismus
tedy nepochází z abstraktních úvah nějakého intelektuála nebo
filozofa, ale z přímého boje pracujících proti kapitalismu, z potřeb
a nouze pracujících, z jejich touhy po svobodě a rovnosti, z touhy, která
je nejživější v těch nejlepších hrdinských dobách života a
boje pracujících mas.
Vynikající
anarchističtí myslitelé, Bakunin, Kropotkin a další, myšlenku
anarchismu nevymysleli, ale poté, co ji objevili v masách, ji jednoduše silou
svého myšlení a znalostí pomohli specifikovat a rozšířit.
Anarchismus
není výsledkem osobního úsilí, ani předmětem bádání jednotlivců.
Stejně
tak anarchismus není produktem humanitních tužeb. Jednotné lidstvo
neexistuje. Každý pokus udělat z anarchismu atribut všeho dnešního
lidstva, přivlastnit mu obecně lidský charakter by byl historickou lží,
která by nevyhnutelně vedla k omlouvání statu quo a nového vykořisťování.
Anarchismus
je obecně lidský jen v tom smyslu, že myšlenky mas směřují ke
zlepšení života všech lidí, a tak je osud dnešního či zítřejšího
lidstva neoddělitelný od vykořisťované práce. Pokud pracující
masy zvítězí, zrodí se znovu celé lidstvo. Pokud nezvítězí, násilí,
vykořisťování, otroctví a útisk budou vládnout světu tak
jako dřív.
Zrození,
rozkvět a uskutečnění anarchistických myšlenek mají své kořeny
v životě a boji pracujících mas a jsou neodlučně spjaty s
jejich osudem.
Anarchismus
chce dnešní buržoazně kapitalistickou společnost transformovat na
společnost, která pracujícím zajistí výsledky jejich práce, jejich
svobodu, nezávislost a společenskou a politickou rovnost. Touto jinou
společností bude libertinský komunismus, v němž společenská
solidarita a svobodný jedinec naleznou své plné vyjádření a v níž se
tyto dvě myšlenky budou vyvíjet v dokonalém souladu.
Libertinský
komunismus věří, že jedinou tvůrkyní společenských
hodnot je práce, fyzická či duševní, a proto jen práce má právo
řídit společenský a hospodářský život. Proto rozhodně
ani nebrání, ani neumožňuje existenci nepracujících tříd.
Pokud
budou tyto třídy existovat ve stejné době jako libertinský
komunismus, pak se vůči nim libertinský komunismus nebude cítit ničím
povinen. To se ale změní, když se nepracující třídy rozhodnou být
produktivní a budou chtít žít v komunistické společnosti za stejných
podmínek jako všichni ostatní, čili jako svobodní členové společnosti
požívající stejných práv a povinností jako všichni ostatní produktivní
členové.
Libertinský
komunismus chce ukončit vykořisťování a násilí, ať používané
proti jedincům nebo proti masám lidí. Za tímto účelem zavede
hospodářskou a společenskou základnu, která spojí všechny části
společnosti, zajistí každému jedinci rovnoprávné postavení mezi
ostatními a umožní každému maximálně spokojený život. Touto základnou
je kolektivní vlastnictví všech výrobních prostředků a nástrojů
(průmysl, doprava, půda, suroviny atd.) a vybudování hospodářských
organizací na principech rovnosti a samosprávy prováděné pracujícími
masami.
V
rámci této samosprávné společnosti pracujících libertinský
komunismus zavádí princip rovnosti hodnoty a práv každého jedince (ne
‚obecné' individuality, ani ‚mystické individuality', ale každého skutečného,
žijícího jedince).
4.
Odmítnutí demokracie
Demokracie
je jednou z forem buržoazně kapitalistické společnosti.
Základem
demokracie je udržování dvou protikladných tříd moderní společnosti
- pracující třídy a kapitalistické třídy - a jejich spolupráce
na základě soukromého kapitalistického vlastnictví. Výrazem této
spolupráce je parlament a celonárodní vláda zastupitelů.
Formálně
demokracie proklamuje svobodu projevu, tisku, sdružování a rovnost všech před
zákonem.
Ve
skutečnosti jsou všechny tyto svobody velice relativní - jsou tolerovány
jen pokud nezasahují do zájmů vládnoucí třídy, tj. buržoazie.
Demokracie
zachovává princip soukromého kapitalistického vlastnictví netknutý. Proto
(demokracie) buržoazii dává právo kontrolovat celé hospodářství země,
veškerý tisk, vzdělání, vědu, umění - což v podstatě z
buržoazie dělá naprostého pána celé
země. Když má monopol
v hospodářské sféře života, může si buržoazie vytvořit
neomezenou moc i v politické sféře. V důsledku toho parlament a vláda
zastupitelů nejsou v demokracii nic jiného než výkonné orgány buržoazie.
Proto
je demokracie pouze jedním z výrazů buržoazní diktatury, zahaleným do
lživé formule politických svobod a smyšlených demokratických záruk.
5.
Odmítnutí státu a vlády
Buržoazní
ideologie stát definují jako orgán, který zavádí řád do spletitých
politických, občanských a společenských vztahů mezi lidmi v
moderní společnosti a který chrání řád a zákony této společnosti.
Anarchisté s touto definicí naprosto souhlasí, avšak doplňují ji o své
trvání na tom, že základem tohoto řádu a těchto zákonů je
zotročení obrovské většiny lidu bezvýznamnou menšinou a že právě
k tomuto účelu stát slouží.
Stát
je zároveň organizovaným násilím buržoazie proti pracujícím i systémem
jeho výkonných orgánů.
Leví
socialisté a především bolševici buržoazní stát a vládu také považují
za slouhy kapitálu. Ale věří, že vláda a stát se mohou v rukou
socialistických stran stát mocnou zbraní v boji za osvobození proletariátu.
Z tohoto důvodu jsou tyto strany pro socialistickou vládu a proletářský
stát. Některé chtějí moc dobýt poklidně, parlamentními prostředky
(sociální demokraté), jiní revolučními prostředky (bolševici,
leví sociální revolucionáři).
Anarchismus
oba tyto způsoby považuje za zásadně špatné a v úsilí o
osvobození práce za katastrofické.
Vláda
vždy závisí na vykořisťování a zotročování lidové masy.
Toto vykořisťování ji buď zplodilo, nebo je v zájmu tohoto
vykořisťování vytvořena. Vláda bez násilí a bez vykořisťování
ztrácí veškerý raison d'etre.
Stát
a vláda berou masám veškerou iniciativu, zabíjí tvůrčího ducha a
svobodnou aktivitu, pěstují v nich servilní psychologii podřizování
se, očekávání, naděje na šplhání po společenském žebříčku,
slepé důvěry ve vůdce a iluzi o tom, že spoluvládnou.
Proto
je osvobození práce možné jedině v přímém revolučním boji
obrovských pracujících mas a jejich třídních organizací proti
kapitalistickému systému.
Dobytí
moci sociálně demokratickými stranami za pomoci mírumilovných prostředků
a za podmínek dnešního řádu neposune úkol osvobození práce ani o
jediný krok kupředu z toho jednoduchého důvodu, že skutečná
moc a proto i skutečná vláda zůstane buržoazii, která kontroluje
hospodářství i politiku země. Úloha socialistické vlády je v
tomto případu omezena na reformy - na zlepšování tohoto režimu (příklady:
Ramsay MacDonald, sociálně demokratické vlády Německa, Švédska,
Belgie, které přišly k moci v kapitalistické společnosti).
Dále
uchvácení moci prostředky sociálního otřesu a organizování
takzvaného ‚proletářského státu' nemůže posloužit věci
skutečného osvobození práce. Stát, bezprostředně vytvářený
za účelem obrany revoluce, bez rozdílu končí pokřivený potřebami
a charakteristikami, které jsou mu vlastní, sám se stává svým cílem,
produkuje typické privilegované kasty a tak znovu vytváří základnu pro
kapitalistickou vládu a stát - pro obvyklé zotročení a vykořisťování
mas za pomoci násilí (příklad: "dělnicko rolnický stát"
bolševiků).
6.
Úloha mas a úloha anarchistů v sociálním boji a sociální revoluci
Základními
silami sociální revoluce jsou městská dělnická třída,
rolnické masy a část pracující inteligence.
Poznámka:
I když je stejně vykořisťovanou a utlačovanou třídou
jako městský a venkovský proletariát, tak je pracující inteligence ve
srovnání s dělníky a rolníky poměrně nejednotná a to díky
hospodářským privilegiím, které buržoazie přiznává některým
jejím prvkům. Proto se sociální revoluce v jejích prvních dnech aktivně
účastní jen hůře zajištěná vrstva inteligence.
Anarchistická
představa o úloze mas v sociální revoluci a při budování
socialismu se typickým způsobem liší od představ prostátních
stran. Zatímco bolševismus a s ním spřízněné směry se domnívají,
že masy mají jen destruktivní revoluční instinkty a jsou proto neschopné
tvůrčí a konstruktivní činnosti - zásadní důvod, proč
by tato činnost měla být soustředěna v rukou lidí tvořících
vládu státu a ústřední výbor strany - anarchisté si naopak myslí, že
pracujícím masám jsou tvůrčí a konstruktivní schopnosti vrozeny a
jsou obrovské a anarchisté usilují o potlačení všech překážek,
které brání těmto schopnostem, aby se projevily.
Anarchisté
považují stát za zásadní překážku, která si uzurpuje práva mas a
bere jim všechny funkce hospodářského a společenského života. Stát
musí zahynout ne ‚jednoho dne' v budoucí společnosti, ale okamžitě.
Pracující jej musí zničit první den svého vítězství a nesmí být
pod žádnou zástěrkou znovu vybudován. Nahradí jej federalistický
systém výrobních a
spotřebitelských organizací
pracujících, které budou
federativně sjednocené a samosprávné. Tento systém vylučuje
autoritativní organizace i stranickou diktaturu, ať by byly jakékoliv.
Ruská
revoluce roku 1917 ukazuje přesně toto směřování procesu
sociální emancipace ve vytvoření systému dělnických a rolnických
sovětů a závodních výborů. Její smutnou chybou bylo, že ve
chvíli, kdy měla příležitost, nezlikvidovala organizaci státní
moci: nejprve prozatímní vlády a pak bolševické moci. Bolševici, kteří
profitovali z důvěry dělníků a rolníků,
reorganizovali podle momentálních podmínek buržoazní stát a tak tím, že
podporovali a udržovali stát zabili tvůrčí aktivitu mas -
zardousili svobodný režim sovětů a závodních výborů, který
představoval první krok k vybudování bezstátní socialistické společnosti.
Činnost
anarchistů se dá rozdělit do dvou období: období před revolucí
a období během revoluce. V obou mohou anarchisté jako organizovaná síla
svoji úlohu splnit jedině tehdy, pokud budou mít jasnou představu o
cílech svého boje a o cestách, které vedou k jejich uskutečnění.
Základním
úkolem Všeobecného svazu anarchistů v předrevolučním období
musí být příprava dělníků a rolníků na sociální
revoluci.
Tím,
že odmítá formální (buržoazní) demokracii, vládu a stát a tím, že
proklamuje naprosté osvobození práce, anarchismus plně zdůrazňuje
přísné zásady třídního boje. Vzbuzuje a rozvíjí v masách třídní
uvědomění a revoluční nekompromisnost třídy.
A
právě na třídní nekompromisnost, antidemokratismus, antistátismus
myšlenek anarchokomunismu musí být zaměřeno libertinské vzdělávání
mas. Samotné vzdělávání ale nestačí. Potřebná je i určitá
masová anarchistická organizace. Abychom ji vytvořili, musíme pracovat
ve dvou směrech: na jedné straně směřovat k vybrání a
seskupení revolučních dělnických a rolnických sil na teoretické základně
libertinského komunismu (specifická organizace libertinských komunistů)
a na straně druhé směřovat k přeskupení revolučních
dělníků a rolníků na hospodářském základu výroby a
spotřeby (revoluční dělníci a rolníci organizovaní kolem výroby
- dělnická a svobodná rolnická družstva). Třída dělníků
a rolníků organizovaná na základě výroby a spotřeby a
prodchnutá revolučními anarchistickými postoji bude prvním opěrným
bodem sociální revoluce.
Čím
víc budou tyto organizace uvědomělé a anarchisticky organizované již
dnes, tím větší předvedou nekompromisní a tvůrčí vůli
ve chvíli revoluce.
Co
se týče pracující třídy v Rusku, je jasné, že po osmi letech bolševické
diktatury, která dala do řetězů přirozenou potřebu
svobodné aktivity, kterou masy mají, se skutečná podstata moci předvedla
lépe než kdy před tím. Tato třída v sobě skrývá obrovské
možnosti pro zformování masového anarchistického hnutí. Organizovaní
anarchističtí militanti by měli okamžitě vyrukovat se všemi
silami, které mají k dispozici, aby využili těchto potřeb a možností
a zabránili jim tak zdegenerovat v reformismus (menševismus).
Se
stejnou naléhavostí by se anarchisté měli vrhnout do organizování chudého
rolnictva, které je ničeno státní mocí, hledá cestu ven a skrývá
nezměrný revoluční potenciál.
Úloha
anarchistů v revolučním období se nemůže omezovat pouze na
propagování klíčových libertinských myšlenek.
Život
není jen arénou pro propagaci té či oné představy, ale ve stejné
míře i arénou boje, strategie a aspirací těchto představ na
řízení hospodářského a společenského života.
Víc
než kterákoliv jiná představa by se vůdčí koncepcí revoluce
měl stát anarchismus, neboť sociální revoluce může v úplném
osvobození práce uspět jedině na teoretickém základě
anarchismu.
Vedoucí
pozice anarchistických myšlenek v revoluci navrhuje směřování událostí
podle anarchistické teorie. Tato teoretická řídící síla by však neměla
být směšována s politickým vedením prostátních stran, které nakonec
vede ke státní moci.
Anarchismus
netouží ani po politické moci, ani po diktatuře. Jeho základní touhou
je pomoci masám zvolit si skutečnou cestu k sociální revoluci a k
vybudování socialismu. Nestačí ale, že si masy zvolí cestu sociální
revoluce. Rovněž je nezbytné udržet tuto orientaci revoluce a jejich cílů
- potlačení kapitalistické společnosti ve jménu společnosti
svobodných pracujících. Jak nám ukázala zkušenost ruské revoluce v roce
1917, tento poslední úkol není zdaleka jednoduchý, především kvůli
mnoha stranám, které se snaží hnutí orientovat směrem opačným k
sociální revoluci.
Ačkoliv
se masy v sociálním hnutí vyjadřovaly zcela ve smyslu anarchistických
tendencí a zásad, tyto tendence a zásady zůstaly přesto roztroušené,
nebyli koordinované a proto nevedly k organizování řídící síly
libertinských myšlenek, která je nezbytná pro zachování anarchistického
směřování a anarchistických cílů sociální revoluce. Tuto
řídící teoretickou sílu je možné vyjádřit jedině prostřednictvím
kolektivu, který masy vytvoří speciálně za tímto účelem.
Organizované anarchistické prvky jsou přesně takovým kolektivem.
Teoretické
a praktické povinnosti tohoto kolektivu jsou v době revoluce značné.
Musí projevovat iniciativu a vykazovat naprostou účast ve všech doménách
sociální revoluce:
ve směřování
a obecné
povaze revoluce, v pozitivních
úkolech revoluce, v nové výrobě, spotřebě, zemědělské
otázce atd.
Na
všechny tyto otázky a na řadu dalších požadují masy od anarchistů
jasnou a přesnou odpověď. A od chvíle, kdy anarchisté vyhlásí
nějakou představu o revoluci a o struktuře společnosti, jsou
povinni na všechny tyto otázky jasně odpovědět, spojit řešení
těchto problémů s obecnou představou libertinského komunismu a
jeho uskutečnění věnovat všechny své síly.
Jedině
tímto způsobem si mohou Všeobecný svaz anarchistů a anarchistické
hnutí opravdu zajistit svoji funkci řídící teoretické síly sociální
revoluce.
7.
Přechodné období
Výrazem
"přechodné období" socialistické strany rozumí určité
období v životě lidu, jehož charakteristické znaky jsou: rozchod se
starým řádem věcí a zavedení nového hospodářského a společenského
systému - systému, který však ještě nepředstavuje naprosté
osvobození pracujících.
V
tomto smyslu jsou veškeré minimální programy1 socialistických
politických stran - například demokratický program oportunistických
socialistů nebo komunistický program ‚diktatury proletariátu' -
programy pro přechodné období.
Základním
rysem všech těchto programů je, že v dané chvíli považují plné
uskutečnění dělnických ideálů - jejich nezávislost,
svoboda a rovnost - za nemožné, a proto zachovávají celou řadu institucí
kapitalistického systému - princip státního donucování, soukromé
vlastnictví výrobních prostředků a nástrojů, byrokracie a některé
další - a to podle cílů toho kterého stranického programu.
Anarchisté
byly vždy z principu nepřáteli takových programů, protože se domnívají,
že vytváření přechodných systémů, které zachovávají
principy vykořisťování a donucování mas, nevyhnutelně vedou k
novému růstu otroctví.
Namísto
vytváření minimálních politických programů anarchisté vždy hájili
myšlenku okamžité sociální revoluce, která zbaví kapitalistickou třídu
jejích hospodářských a společenských privilegií a předá výrobní
prostředky a
nástroje a
všechny funkce
hospodářského i společenského života do rukou pracujících.
Až
do dnes to byli právě anarchisté, kdo vždy zastával tento názor.
Myšlenka
přechodného období, podle níž by sociální revoluce neměla vést
ke komunistické společnosti, ale k nějakému systému X, ve kterém zůstávají
prvky starého systému, je ze své podstaty asociální. Je v ní hrozba opětovného
posílení a rozvoje těchto prvků do jejich dřívějších
rozměrů a obrácení chodu událostí.
Ukázkovým
příkladem je režim "diktatury proletariátu" vytvořený
bolševiky v Rusku.
Podle
nich měl tento režim být pouhým přechodným krokem směrem k
naprostému komunismu. Ve skutečnosti ale tento krok vyústil v obnovení třídní
společnosti, na jejímž dně jsou stejně jako dříve dělníci
a rolníci.
Těžiště
budování komunistické společnosti nespočívá v možnosti zajistit
každému jedinci od prvního dne revoluce neomezenou svobodu uspokojovat svoje
potřeby, ale v dobytí sociální základny této společnosti a v
zavedení principu rovnostářských vztahů mezi jednotlivci. Co se týče
otázky většího či menšího blahobytu, tak to není otázka
principu, ale technický problém.
Základním
principem, na němž se vztyčí a bude stát nová společnost a
který nesmí být žádným způsobem omezován, je princip rovnosti ve
vztazích, svobody a nezávislosti pracujících. Tento princip představuje
první, základní požadavek mas, kvůli kterému povstávají v sociální
revoluci.
Sociální
revoluce buď skončí porážkou pracujících, a v tom případě
musíme znovu začít připravovat boj, novou ofenzívu proti
kapitalistickému systému, nebo povede k vítězství pracujících, a v
tom případě poté, co se zmocní prostředků, které umožňují
samosprávu - půda, výroba a společenské funkce - pracující zahájí
výstavbu svobodné společnosti.
Toto
je znakem začátku budování komunistické společnosti, které,
jakmile jednou začne, už bude pak nepřetržitě pokračovat
ve svém rozvoji a neustále se bude posilovat a zdokonalovat.
Takto
převzetí výrobních a společenských funkcí pracujícími narýsuje
jasnou dělící čáru mezi státní a bezstátní érou.
Pokud
se chce anarchismus stát hlasem bojujících mas, praporem celé éry sociální
revoluce, nesmí do svého programu přijmout ani stopu starého řádu,
žádné oportunistické tendence přechodných systémů a období, ani
nesmí skrývat své základní principy. Naopak je musí maximálně
rozvinout a uplatnit.
8.
Anarchismus a syndikalismus
Snahu
stavět libertinský komunismus proti syndikalismu a naopak považujeme za
umělou a postrádající jakékoli opodstatnění a smysl.
Myšlenky
anarchismu a syndikalismu patří do dvou různých rovin. Zatímco
komunismus - jinak řečeno společnost svobodných pracujících -
je cílem anarchistického boje, syndikalismus, čili hnutí revolučních
pracujících na jejich pracovištích, je pouze jednou z forem revolučního
třídního boje. Jelikož spojuje pracující na výrobním základě,
revoluční syndikalismus - stejně jako všechna uskupení založená
na profesi - nemá žádnou určující teorii, nemá ucelené chápání světa,
které by odpovídalo na všechny složité společenské a politické otázky
dnešní reality. Vždy odráží ideologie různých politických uskupení,
především těch, které v jeho řadách pracují nejintenzivněji.
Náš
postoj k revolučnímu syndikalismu vychází z následujícího. Aniž
bychom se tu dopředu snažili zodpovědět otázku úlohy revolučních
syndikátů po revoluci - jestli budou organizátory veškeré nové výroby,
či zda tuto úlohu přenechají sovětům pracujících nebo závodním
výborům - usuzujeme, že anarchisté se musí zapojit do revolučního
syndikalismu jakožto do jedné z forem revolučního dělnického hnutí.
Dnes
ale nestojíme před otázkou, jestli by se anarchisté měli, nebo neměli
zapojit do revolučního syndikalismu, ale jak a s jakým cílem se do něj
musí zapojit.
Anarchosyndikalismus,
který se razantně snaží vnést libertinské myšlenky do levicového křídla
revolučního syndikalismu jakožto prostředek k vytvoření
anarchistických odborů, představuje krok vpřed, ale doposud se
nedostal za empirickou metodu, neboť anarchosyndikalismus nutně
nespojuje ‚anarchizaci' odborového hnutí s anarchisty organizovanými mimo
toto hnutí. A revoluční odborářství lze ‚anarchizovat' a zabránit
jeho posunu k oportunismu a reformismu jedině na tomto základě, na základě
tohoto propojení.
Protože
považujeme syndikalismus pouze za profesní orgán pracujících, bez soudržné
sociální a politické teorie a tedy neschopný sám o sobě vyřešit
sociální otázku, domníváme se, že úkoly anarchistů v řadách
tohoto hnutí sestávají z rozvíjení libertinské teorie a z vedení tohoto
hnutí libertinským směrem, aby se přeměnilo v aktivní paži
sociální revoluce. Nesmíme nikdy zapomenout, že pokud odborářství v příhodný
čas nenalezne v anarchistické teorii oporu, obrátí se, ať se nám
to líbí nebo ne, k ideologii státotvorných politických stran2.
Úkoly
anarchistů v řadách revolučního dělnického hnutí lze
splnit pouze za předpokladu, že je jejich práce úzce svázána a
propojena s aktivitou anarchistické organizace stojící mimo odbory. Jinými
slovy musíme do revolučních odborů vstupovat jako organizovaná síla,
která za provádění práce v odborech odpovídá všeobecné anarchistické
organizaci, která určuje směr této práce.
Aniž
bychom se omezovali na vytváření anarchistických odborů, musíme
usilovat o uplatňování našeho teoretického vlivu ve všech odborech a
ve všech jejich formách (IWW, ruské odbory). Tohoto cíle můžeme dosáhnout
jedině prací v přísně organizovaných anarchistických
kolektivech, ale nikdy v malých empirických skupinkách, mezi kterými není
ani organizační propojení, ani teoretická shoda.
Skupiny
anarchistů ve firmách, továrnách a v dílnách, skupiny, které se zabývají
vytvářením anarchistických odborů a vedou v revolučních
odborech boj za převahu libertinských myšlenek v odborech, skupiny jejichž
činnost organizuje všeobecná anarchistická organizace - to jsou způsoby
a prostředky strategie anarchistů vůči odborům.
Konstruktivní
část
Základním
cílem bojujícího světa práce je pomocí revolučních prostředků
založit svobodnou a rovnostářskou komunistickou společnost vycházející
ze zásady: "od každého podle jeho schopností, každému podle jeho potřeb".
Tato
společnost se však nestane skutečností sama od sebe, jen silou sociálního
otřesu. Její uskutečnění bude výsledkem procesu sociální
revoluce, který více či méně vyvolají a na jasnou cestu nasměrují
organizované síly vítězné práce.
Naším
úkolem je již dnes začít vyznačovat tuto cestu a formulovat
pozitivní, konkrétní problémy, se kterými se pracující setkají
hned první den sociální revoluce, jejíž výsledek závisí na jejich
správném vyřešení.
Rozumí
se samo sebou, že budování nové společnosti bude možné až po vítězství
pracujících nad buržoazně kapitalistickým systémem a jeho představiteli.
Je nemožné začít výstavbu nového hospodářství a nových společenských
vztahů, dokud nebyla rozdrcena moc státu, který brání režim zotročení,
dokud dělníci a rolníci nezískali cíl revoluce - průmyslové a zemědělské
hospodářství.
Proto
je naprosto prvním úkolem sociální revoluce rozbít státní budovu
kapitalistického systému, vyvlastnit buržoazii a obecně všechny
privilegované součásti mocenského systému a zcela prosadit vůli
povstalých pracujících tak, jak ji vyjadřují základní principy sociální
revoluce. Tento agresivní a ničivý aspekt revoluce slouží pouze jako
prostředek k uvolnění cesty pozitivním úkolům, které jsou
smyslem a podstatou sociální revoluce.
Jsou
to tyto úkoly:
1.
vyřešení problematiky průmyslové výroby země v duchu
libertinského komunismu
2.
podobné řešení zemědělského problematiky
3.
řešení problematiky spotřeby.
Výroba
Protože
si uvědomujeme tu skutečnost, že průmysl země je výsledkem
úsilí několika generací pracujících a že různá průmyslová
odvětví jsou navzájem úzce propojena, považujeme veškerou existující
výrobu za jednu velkou dílnu výrobců, která zcela náleží všem
pracujícím dohromady a nikomu individuálně.
Výrobní
mechanismus země je všeobjímající a patří celé pracující třídě.
Tato teze určuje charakter a formy nové výroby. Taktéž bude všeobjímající
a kolektivní v tom smyslu, že produkty vyráběné pracujícími budou patřit
všem. Tyto výrobky, ať už jakéhokoli druhu, tvoří všeobecný zásobovací
fond pro pracující, ze kterého každý, kdo se podílí na výrobě,
dostane to, co potřebuje a všichni si budou v přístupu k němu
rovni.
Nový
výrobní systém naprosto nahradí byrokracii a vykořisťování ve všech
jejich podobách principem bratrské spolupráce a solidarity pracujících.
Střední
třída, která v moderní kapitalistické společnosti zastává zprostředkující
úlohu - obchod atd. - se musí stejně jako buržoazie podílet na novém
způsobu výroby a to za stejných podmínek jako všichni ostatní pracující.
Pokud ne, pak se tyto třídy samy postaví mimo společnost práce.
Nebudou
žádní šéfové, ani podnikatelé, vlastníci či vlastníci jmenovaní
státem (což je případ dnešního bolševického státu). Vedení podniků
předá tuto novou výrobu administrativě, kterou si speciálně
pro tento účel pracující vytvoří: dělnické sověty, závodní
výbory nebo dělnické řízení továren a závodů. Tyto orgány
budou navzájem propojeny na úrovni komuny, okresu a nakonec všeobecného a
federálního řízení výroby. Vybudované masami a vždy se nalézající
pod jejich kontrolou a vlivem, budou tyto orgány neustále obnovovat a uskutečňovat
myšlenku samosprávy, skutečné samosprávy prováděné lidovými
masami.
Sjednocená
výroba, ve které výrobní prostředky i výrobky patří všem, která
nahradila byrokracii principem bratrské spolupráce a zavedla rovná práva pro
všechny lidi práce, výroba řízená orgány dělnické kontroly,
které volí masy - to je první praktický krok na cestě k uskutečnění
libertinského komunismu.
Spotřeba
Tento
problém se během revoluce projeví dvěma způsoby:
1.
vyhledávání výrobků a spotřeby
2.
distribuce těchto výrobků.
Co
se týče distribuce spotřebního zboží, tak její řešení závisí
především na množství dostupných výrobků a na principu dohody cílových
skupin pracujících.
Sociální
revoluce, která se zabývá přestavbou celého společenského zřízení,
na sebe bere taktéž povinnost uspokojit základní životní potřeby každého.
Jedinou výjimkou je skupina nepracujících - těch, kteří se z
kontrarevolučních důvodů odmítnou zapojit do nové výroby.
Obecně je ale uspokojování potřeb všech, kdo se nachází na revolučním
území, kromě posledně jmenované kategorie lidí, zajišťováno
všeobecnou rezervou spotřebního zboží. Nedostatkové zboží bude rozdělováno
podle principu největší nutnosti, čili nejprve dětem, invalidům
a dělnickým rodinám.
Mnohem
obtížnějším problémem je organizace základny pro samotnou spotřebu.
Statky
nepochybně nebudou od prvního dne revoluce dodávat všechny výrobky nutné
pro život obyvatelstva. Zároveň ale budou mít rolníci dostatek, jakého
se městům nebude dostávat.
Libertinští
komunisté nepochybují o vztazích vzájemné pomoci, které existují mezi dělníky
z měst a venkovem. Domnívají se, že sociální revoluci lze provést
jedině společným úsilím dělníků a rolníků. Proto
je možné problematiku spotřeby během revoluce vyřešit pouze
prostřednictvím těsné revoluční spolupráce mezi oběma
druhy pracujících. Aby zahájila tuto spolupráci, musí městská dělnická
třída poté, co se zmocní výroby, okamžitě začít dodávat
venkovu to, co potřebuje k životu a snažit se jej vybavit výrobky každodenní
spotřeby, prostředky a nářadím pro kolektivní zemědělství.
Míra solidarity, jakou dělníci projeví s potřebami rolníků,
vyvolá zpětně u rolníků stejné gesto - poskytnou produkty své
kolektivní práce městům.
Dělnická
a rolnická družstva budou základními orgány, které budou městům
a venkovu zajišťovat jimi požadované potraviny a hospodářský
materiál. Později budou tato družstva odpovídat za mnohem důležitější
a trvalé funkce, zejména za dodávky všeho potřebného pro zajišťování
a rozvíjení hospodářského i společenského života dělníků
a rolníků a změní se na stálé zásobovací orgány měst a
venkova.
Toto
řešení problematiky zásobování umožňuje proletariátu vytvářet
stálou zásobu dodávek, což bude mít blahodárný a rozhodující účinek
na výsledky veškeré nové výroby.
Půda
Při
řešení zemědělské otázky považujeme za zásadní revoluční
a tvořivou sílu pracující rolníky, kteří nevykořisťují
práci druhých a venkovský námezdní proletariát. Jejich úkolem bude provést
přerozdělení půdy na venkově, aby se tak zavedlo používání
a využívání půdy podle komunistických zásad.
Stejně
jako průmysl je i půda, využívaná a obdělávaná celými
pokoleními pracujících, produktem kolektivního úsilí. I ona náleží všem
pracujícím lidem a nikomu individuálně. Natolik nakolik je půda
nezcizitelným a kolektivním vlastnictvím pracujících, už nemůže být
nikdy kupována, ani prodávána, ani pronajímána, nemůže tedy sloužit
jako prostředek vykořisťování něčí práce.
I
půda je určitou lidovou nebo obecní dílnou, kde obyčejní lidé
vyrábí prostředky ke svému životu. Je však takovým druhem dílny, kde
si každý pracující (rolník), díky určitým historickým podmínkám,
zvykl dělat svoji práci sám, nezávisle na ostatních výrobcích. Zatímco
pro průmysl je v naší době zásadní a jedině možná kolektivní
metoda práce, většina rolníků obdělává půdu samostatně.
Proto
až rolníci převezmou půdu a prostředky k jejímu využívání
bez možnosti prodeje nebo pronajímání, nebude otázka forem jejího využití
a metod jejího obdělávání (obecního nebo rodinného) okamžitě,
zcela a s konečnou platností vyřešena tak jako v průmyslovém
sektoru. Zpočátku
budou
pravděpodobně využívány obě metody. Budou to revoluční
rolníci, kdo sám vytvoří konečný způsob obdělávání a
využívání půdy. V této otázce není možný jakýkoli tlak zvenčí.
Protože
se však domníváme, že jedině komunistická společnost, v jejímž
jménu bude konec konců sociální revoluce provedena, zbavuje pracující
otroctví a vykořisťování a dává jim úplnou svobodu a rovnost, a
protože rolníci tvoří velkou většinu obyvatelstva (v období, o
kterém mluvíme, je to v Rusku skoro 85%) a zemědělský režim, který
vytvoří, bude tedy rozhodujícím faktorem v osudu revoluce, a protože
nakonec soukromé hospodaření v zemědělství vede, stejně
jako soukromý průmysl, k obchodu, hromadění, soukromému vlastnictví
a k obnovení kapitálu, bude naší povinností dělat od této chvíle vše
pro to, abychom zajistili kolektivistické řešení zemědělské
problematiky.
Za
tímto účelem se od této chvíle musíme zapojit do neustálé propagandy
mezi rolníky, která bude hájit kolektivní zemědělské hospodaření.
Založení
specificky libertinského rolnického svazu tomuto úkolu znatelně pomůže.
V
tomto ohledu bude nesmírně důležitý technický pokrok, který umožní
rozvoj zemědělství, ale i uskutečnění komunismu ve městech
a především v průmyslu. Pokud nebudou dělníci ve vztahu k rolníkům
jednat jednotlivě nebo jako izolované skupiny, ale jako celistvý
komunistický kolektiv zahrnující všechna odvětví průmyslu a pokud
budou mít navíc na zřeteli životně důležité potřeby
venkova a pokud zároveň budou zásobovat každou vesnici věcmi každodenní
potřeby, nářadím a stroji pro kolektivní obdělávání půdy,
postrčí tak rolníky směrem ke komunistickému zemědělství.
Obrana
revoluce
Otázka
obrany revoluce je rovněž spojena s problémem "prvního dne". V
zásadě je nejmocnějším prostředkem obrany revoluce šťastné
rozřešení jejích pozitivních úkolů: výroby, spotřeby a půdy.
Jakmile jsou tyto úkoly jednou správně vyřešeny, žádný
kontrarevolucionář už nedokáže změnit směřování
svobodné společnosti pracujících, nebo ji destabilizovat. Pracující
nicméně budou muset podstoupit těžký boj proti nepřátelům
revoluce, aby ubránili její konkrétní existenci.
Sociální
revoluce, která ohrožuje privilegia i samotnou existenci nepracujících společenských
tříd, nutně vyprovokuje zoufalý odpor těchto tříd, který
bude mít podobu kruté občanské války.
Jak
ukázala ruská zkušenost, taková občanská válka nebude záležitostí
několika měsíců, ale několika let. Jakkoli radostné mohou
být první kroky pracujících na počátku revoluce, vládnoucí třídy
si zachovají nesmírný potenciál pro dlouhodobý odpor. Několik let
povedou ofenzívy proti revoluci ve snaze znovu dobýt moc a privilegia, o které
přišly.
Obrovská
armáda, vojenská technika a strategie, kapitál - to vše bude vrženo proti vítězným
pracujícím.
Aby
si zachovali výdobytky revoluce, pracující by měli vytvořit orgány
na obranu revoluce, které se postaví reakční ofenzívě s bojovou
silou odpovídající velikosti tohoto úkolu. V prvních dnech revoluce budou
tuto bojovou sílu tvořit všichni ozbrojení dělníci a rolníci.
Tato spontánní ozbrojená síla bude ale mít svoji hodnotu jen během těch
prvních dnů, předtím, než občanská válka dosáhne svého
vrcholu a obě bojující strany si vytvoří pravidelné vojenské
organizace.
Nejkritičtějším
okamžikem sociální revoluce není svržení vlády, ale to, co následuje,
čili až síly poraženého režimu zahájí generální ofenzívu proti
pracujícím a až dojde na obranu výdobytků před útokem.
Samotný
charakter této ofenzívy, stejně jako technika a vývoj občanské války,
donutí pracující, aby vytvořili odhodlané revoluční vojenské
jednotky. O podstatě a základním principu těchto formací se musí
rozhodnout předem. Protože odmítáme státotvorné a autoritativní
metody vládnutí, odmítáme i státní metodu organizování vojenských sil
pracujících, jinými slovy principy státní armády založené na povinné
vojenské službě. Základem vojenských formací pracujících musí být
princip dobrovolné služby, který je v souladu s pozicemi libertinského
komunismu. Jako příklad takových formací lze uvést povstalecké partyzánské
oddíly dělníků a rolníků, které vedly vojenskou aktivitu během
ruské revoluce.
"Dobrovolnou
službu" a partyzánské akce bychom ale neměli chápat v jejich úzkém
slova smyslu, čili jako boje dělnických a rolnických oddílů
proti místnímu nepříteli, nekoordinované generálním operačním
plánem, kdy každý oddíl jedná na vlastní odpovědnost a na vlastní
riziko. V době, kdy jsou oddíly úplně vyvinuté, by akce a taktika
partyzánů měly být vedeny společnou revoluční strategií.
I
pro občanskou válku platí to, co pro všechny ostatní války, a to, že
ji nemohou pracující vést úspěšně, pokud nepoužijí dva základní
principy všech vojenských akcí: jednotu v plánování operací a jednotu
společného velení. Nejkritičtější moment revoluce přijde,
až bude buržoazie pochodovat proti revoluci jako organizovaná síla. Tento
kritický okamžik nutí pracující, aby přijaly tyto principy vojenské
strategie.
S
ohledem na nutná opatření, která si vynutí vojenská strategie a také
strategie kontrarevoluce, by proto ozbrojené síly revoluce měly být
nevyhnutelně založeny na všeobecné revoluční armádě se společným
velením a plánem operací.
Základnu
této armády tvoří následující principy:
a)
třídní charakter armády
b)
dobrovolná služba (veškeré donucování bude z práce pro obranu revoluce
zcela vyloučeno)
c)
svobodná revoluční disciplína (sebedisciplína - dobrovolná služba a
revoluční sebedisciplína jsou v dokonalém souladu a dávají revoluční
armádě lepší morálku, než má kterákoli státní armáda)
d)
naprosté podřízení revoluční armády masám dělníků a
rolníků, představovaným společnými dělnickými a rolnickými
organizacemi po celé zemi, které masy vytvořily v kontrolních sektorech
hospodářského a společenského života.
Jinými
slovy, orgán na obranu revoluce, který je odpovědný za boj proti
kontrarevoluci na hlavních vojenských frontách i na vnitřní frontě
(buržoazní spiknutí, příprava kontrarevolučních akcí), bude
zcela spadat do jurisdikce výrobních organizací dělníků a rolníků,
kterým bude podřízen a které budou udávat jeho politický směr.
Poznamenáváme,
že ačkoliv by armáda měla být řízena v souladu s principy
libertinského komunismu, tak sama o sobě by neměla být považována
za věc principů. Je jen pouhým důsledkem vojenské strategie v
revoluci, strategickým opatřením, ke kterému jsou pracující fatálně
přinuceni samotným procesem občanské války. Toto opatření však
musí přitahovat naši pozornost již dnes. Musíme je pečlivě
studovat, abychom se vyhnuli nenapravitelným nezdarům během práce na
ochraně a obraně revoluce, neboť nezdary v občanské válce
by mohly být katastrofou pro výsledek celé sociální revoluce.
Organizační
část
Výše
uvedené obecné a konstruktivní pozice tvoří základ organizační
platformy revolučních sil anarchismu.
Tato
platforma, která obsahuje jasnou taktickou a teoretickou orientaci, je zřejmě
tím minimem, okolo kterého je nutné a naléhavé shromáždit všechny
militanty organizovaného anarchistického hnutí.
Jejím
úkolem je seskupit kolem sebe všechny zdravé prvky anarchistického hnutí do
jedné všeobecné organizace, která bude aktivní
a bude neustále agitovat -
do Všeobecného svazu anarchistů. Síly všech anarchistických militantů
by měly směřovat k vytvoření této organizace.
Základní
organizační principy Všeobecného svazu anarchistů by měly být
tyto:
1.
Teoretická jednota:
Teorie
představuje sílu, která vede činnost jedinců i organizací po
určené cestě k určenému cíli. Přirozeně by měla
být všem osobám a organizacím hlásícím se ke Všeobecnému svazu společná.
Veškerá činnost Všeobecného svazu, celkově i v jednotlivostech, by
měla být v dokonalém souladu s teoretickými principy, které Svaz
prosazuje.
2.
Taktická jednota aneb kolektivní metoda akce:
Stejným
způsobem by měly být sjednoceny i taktické metody používané
jednotlivými členy a skupinami Svazu, čili by měly být v přísném
souladu navzájem ale i s obecnou teorií a taktikou Svazu.
Společná
taktická linie v hnutí je pro existenci organizace a celého hnutí životně
důležitá: odstraňuje katastrofální následky používání několika
vzájemně protichůdných taktik, soustřeďuje veškeré síly
hnutí a dává jim společný směr, který vede k určenému cíli.
3.
Kolektivní odpovědnost:
Praxe,
kdy každý jedná na vlastní odpovědnost, by měla být v řadách
anarchistického hnutí rozhodně odsouzena a zavržena. Sféry revolučního,
společenského a politického života jsou ze své podstaty především
zásadně kolektivní. Sociálně revoluční činnost v těchto
sférách nemůže být založena na osobní odpovědnosti jednotlivých
militantů.
Výkonný
orgán všeobecného anarchistického hnutí, Anarchistický svaz, zastává
pevnou linii proti taktice nezodpovědného individualismu a zavádí do svých
řad princip kolektivní odpovědnosti: celý Svaz bude odpovídat za
politickou a revoluční činnost každého člena a stejným způsobem
bude každý člen odpovídat za politickou a revoluční činnost
Svazu jako celku.
4.
Federalismus:
Anarchismus
vždy odmítal centralizovanou organizaci jak v oblasti společenského života
mas, tak i v jejich politické činnosti. Centralizovaný systém spočívá
na potlačení kritického ducha, iniciativy a nezávislosti každého
jedince a na slepé podřízenosti mas "centru". Přirozenými
a ne vyhnutelnými důsledky tohoto systému jsou zotročení a
zmechanizování společenského života a života organizace.
Proti
centralismu anarchismus vždy prosazoval a hájil princip federalismu, který
spojuje nezávislost a iniciativu jedince s organizací, která slouží společné
věci.
Tím,
že smiřuje myšlenku nezávislosti a vysokého stupně práv každého
jedince se službou společenským potřebám a nezbytnostem, otevírá
federalismus dveře každému zdravému projevu schopností každého
jednotlivce.
Federalistický
princip byl ale v řadách anarchistů dost často deformován. Příliš
často byl chápán především jako právo projevit něčí
‚ego', bez ohledu na povinnosti vůči organizaci.
Tato
falešná interpretace v minulosti rozložila naše hnutí. Je čas s ní
rozhodně a nezvratně skoncovat.
Federace
znamená svobodnou dohodu jedinců a organizací pracovat kolektivně na
uskutečnění společného cíle.
Taková
dohoda a na ní založený federalistický svaz se ale stanou skutečností
a nikoli fikcí nebo iluzí sine qua non pouze pod podmínkou, že všichni, kdo
se dohody a Svazu účastní, maximálně plní povinnosti, které na
sebe vzali a podřizují se kolektivním rozhodnutím. Ve společenském
projektu, ať je jeho federalistická základna, na níž je vybudován,
jakkoli široká, je neprovádění rozhodnutí nepřípustné. Ještě
nepřípustnější to je v anarchistické organizaci, která na sebe
bere výlučně povinnosti vůči pracujícím a jejich sociální
revoluci. Proto i když federalistický typ anarchistické organizace uznává
právo každého člena na nezávislost, svobodný názor, individuální
svobodu a iniciativu, vyžaduje od něj, aby převzal určené
organizační povinnosti a vyžaduje také plnění kolektivních
rozhodnutí.
Jedině
pod touto podmínkou bude federalistický princip životaschopný, anarchistická
organizace bude správně fungovat a bude sama sebe řídit směrem
k určenému cíli.
Myšlenka
Všeobecného svazu anarchistů nastoluje problém koordinace a souznění
aktivit všech sil anarchistického hnutí.
Každá
organizace, která se hlásí ke Svazu, představuje životně důležitou
buňku společného organismu. Každá buňka by měla mít svůj
sekretariát, který bude vykonávat a teoreticky vést politickou a technickou
práci organizace.
Kvůli
koordinaci činnosti všech organizací, které se ke Svazu hlásí, bude
vytvořen zvláštní orgán - výkonný výbor Svazu. Výbor bude odpovídat
za vykonávaní následujících
funkcí: uskutečňování
rozhodnutí Svazu, kterými byl pověřen, teoretické a organizační
směrování činnosti izolovaných organizací v souladu s teoretickými
pozicemi a všeobecnou taktickou linií Svazu, monitorování obecného stavu
hnutí, udržování pracovních a organizačních svazků mezi všemi
organizacemi Svazu a s jinými organizacemi.
Práva,
povinnosti a praktické úkoly výkonného výboru určuje sjezd Svazu.
Všeobecný
svaz anarchistů má konkrétní a vymezený cíl. Ve jménu úspěchu
sociální revoluce musí především přitáhnout a vstřebat ty
nejrevolučnější a silně kritické prvky mezi dělníky a
rolníky.
Protože
vyzdvihuje sociální revoluci a protože je antiautoritářskou organizací,
která usiluje o zrušení třídní společnosti, Všeobecný svaz
anarchistů rovnoměrně závisí na dvou základních společenských
třídách: na dělnících a na rolnících. Klade stejný důraz
na práci pro osvobození obou těchto tříd.
Co
se týče dělnických odborů a revolučních organizací ve městech,
Všeobecný svaz anarchistů bude muset zasvětit veškeré své úsilí
tomu, aby se stal jejich průkopníkem a teoretickým vůdcem.
Co
se týče vykořisťovaných rolnických mas, přijímá stejné
úkoly. Jako základny, které by hrály stejnou úlohu jako revoluční dělnické
odbory, se Svaz snaží vytvořit síť ekonomických revolučních
rolnických organizací a dále pak specifický rolnický svaz, založený na
antiautoritářských principech.
Zrozen
z mas lidí práce, se Všeobecný svaz anarchistů musí účastnit všech
projevů jejich života a při každé příležitosti do nich vnášet
duch organizovanosti, vytrvalosti a útočnosti.
Jedině
tak může splnit svůj úkol, své teoretické a dějinné poslání
v sociální revoluci pracujících a stát se organizovaným předvojem
jejich emancipačního procesu.
Nestor
Machno
Ida
Mettová
Petr
Aršinov
Valevskij
Linskij
(z anglické brožury Organisational Platform of Libertarian Communists, vydané irským Workers Solidarity Movement v roce 1989,přeložil Vadim Barák)
Source: Organizace revolučních anarchistů - Solidarita
Return to The Nestor Makhno Archive
Other pages connected to this site: